Zadar-Dunabogdány testvérvárosi projekt
HORVÁT-MAGYAR CHAT TÁBOR
ZADAR 2022. szeptember 12-18.
A koronavírus-járvány miatt, két év kihagyást követően újraindítottuk a 2015/16. tanévben megkezdett cserediák programunkat testvérvárosunk, Zadar Krune Krstića Általános Iskolájával.
Ebben az évben iskolánk 7. és 8. évfolyamos diákjai, illetve 3 pedagógus vett részt a hagyományosnak tekinthető angol nyelvi táborban Zadarban. A 22 terézvárosi és 22 zadari diákot összesen 6 tanár kísérte.
A tábor célja többrétű: a testvérkapcsolatot kihasználva a másik ország kultúrájának megismerése, kapcsolatok kialakítása az ottani gyerekekkel, az angol mint közvetítő nyelv használata az egymás közötti kommunikáció során, ezzel is segítve tanulóink nyelvi kompetenciájának fejlődését. Sok diák számára ez volt az első alkalom, hogy az iskolában megszerzett tudásukat a való életben kamatoztassák.
Az előző évek tapasztalata alapján a szeptemberi és májusi időpontokat felcserélve, először a magyar diákok utaztak Horvátországba, majd májusban mi fogjuk vendégül látni Dunabogdányban a horvát gyerekeket.
1. nap: utazás Budapestről Zadarba
Reggel izgatottan gyülekeztek a gyerekek az iskola előtt. Hosszú, de kellemes utazást követően este 6 órakor megérkeztünk a szállásunkhoz. A horvát gyerekek és tanáraik szívélyesen fogadtak bennünket, majd a szobák elfoglalása után közös vacsorán vettünk részt. Az esti órákban a tanárok kialakították a vegyes csoportokat, akik az egész hét folyamán együtt vettek részt a közös projektben. Ezt követően lesétáltunk a tengerpartra, és megnéztük a csodálatos naplementét.
2. nap: Iskolalátogatás
Reggeli után ellátogattunk a horvát gyerekek általános iskolájába, amely kellemes környezetben, a tengerparton helyezkedik el. A zadariak büszkén vezették körbe diákjainkat az iskolájukban, amíg a felnőtteket az igazgatónő fogadta az irodájában. Mint megtudtuk, az iskola 150 éves évfordulóját ünnepelte ebben az évben. Ez alkalomból betekinthettünk a régi alapító dokumentumokba, évkönyvekbe.
Az iskola udvarából egyenesen a tengerpartra mentünk, ahol strandoltunk és fagyiztunk.
Az ebédlőben a saját szakácsuk által elkészített ebéddel láttak vendégül bennünket.
Délután a csoportok kézműves és természettudományos foglalkozásokon vettek részt. Amíg a gyerekek fele levendula babát készített, addig a többiek a tengerparton vízvizsgálati módszerekkel ismerkedtek, majd a csoportok cseréltek.
Visszaérve a szállásra, vacsora után a gyerekek megbeszélték élményeiket, sportoltak.
3. nap: Kirándulás Nin városába
Délelőtt elutaztunk a 11 km-re fekvő Nin városába, amely a Világörökség része. A horvát tanárok egyikének idegenvezetésével megismerhettük a 2000 éves város történelmét. Római kori emlékek után kutattak a csoportok, megtekintettük a világ legkisebb templomát, ahol a terézvárosi diákok elénekelték iskolánk indulóját és a Tavaszi szél vizet áraszt című magyar népdalt.
A kulturális program után megmártóztunk a tengerben, majd a Sómúzeumban a tengervíz lepárlásának fázisait ismerhettük meg. A gyerekek nagyon élvezték ezt a különleges programot.
Ebédre visszatértünk a szállásra, majd rövid pihenő után két interaktív foglalkozáson vettek részt a diákok, melyeket a zadari tanárok tartottak. Az egyik pedagógus a testbeszédről, a másik a költészet és a képzőművészet összekapcsolásáról beszélgetett a gyerekekkel. Az elkészült alkotásokból rögtönzött kiállítás készült az ebédlőben.
Vacsora után, lefekvésig a gyerekek szabadon játszhattak.
4. nap: Kirándulás a Vrana-tavi Nemzeti Parkba
Reggeli után busszal elutaztunk a nemzeti park területére, ahol az idegenvezetők angol nyelven kalauzoltak minket végig a vízi tanösvényen. A madarak viselkedését a gyerekek távcsövön keresztül is tanulmányozhatták.
Újra buszra szálltunk, és a Kamenjak-kilátóhoz utaztunk, ahol lélegzetelállító panoráma tárult elénk.
A Maškovića Han törökkori múzeum megtekintése után az étteremben finom ebéd várt bennünket.
Visszatérve Zadarba megálltunk egy sportpályánál, ahol az iskola testnevelőtanára a horvátok balote nevű népszerű játékával ismertette meg a gyerekeket. A szálláson tanulóink újabb foglalkozáson vehettek részt. A biológia szakos tanár olyan feladattal készült, melynek során a gyerekeknek tengeri növényeket kellett felismerniük képek segítségével. Ezeket a növényeket végül lepréselték, és szárítás után képeslap készült belőlük.
A nap vacsorával és beszélgetéssel zárult.
5. nap: Városnézés Zadarban
Reggeli után Zadar óvárosában megtekintettük az Üvegmúzeumot, ahol megismertük az üvegkészítés folyamatát és a kétezer évvel ezelőtt készült üvegtárgyakat.
Délben a Városházán a polgármester, az oktatási osztály vezetője, titkárai, illetve a nemzetközi kapcsolatokért felelős tisztségviselő, valamint testvériskolánk igazgatónője fogadták a CHAT projekt összes diákját és tanáraikat. Először a polgármester köszöntötte a résztvevőket, majd beszédek hangzottak el a tanárok és az önként jelentkező diákok részéről. Ajándékkal kedveskedtek mind a felnőttek, mind a gyerekek számára. Mi is átadtuk a Terézvárosi Önkormányzat által küldött ajándékokat. A fogadást egy reprezentatív helyszínen hivatalos ebéd zárta.
Ezután a Nemzeti Múzeum épületében az időszakos Picasso kiállítást néztük meg, melynek során a gyerekek megadott szempontok alapján, párokban dolgozva feladatlapot töltöttek ki.
A délután hátralévő részében a diákok az óvárosban nevezetességek után kutattak.
6. nap: A hét lezárása
Reggeli után a tanulók angol nyelvi foglalkozáson vettek részt, és kézműveskedéssel töltötték az idejüket a szálláshoz közeli tengerparton.
Ebéd után a gyerekek becsomagoltak, készültek a búcsúestre.
Délután a horvát gyerekek csatlakoztak hozzánk, együtt sétáltunk a partra, és vettünk búcsút a tengertől.
A zadari tanárok értékelték a csoportok egész heti munkáját, amelyet oklevéllel jutalmaztak. Iskolánk diákjai - a hagyománynak megfelelően - megajándékozták zadari barátaikat. Az estet zenés-táncos mulatsággal zártuk.
7. nap: Hazautazás
Miután megreggelizett a csoport, a zadari diákok és tanárok megérkeztek a szállásunkra, hogy elköszönjenek tőlünk. Ismeretségek, barátságok születtek ezalatt az egy hét alatt. Azzal a reménnyel búcsúztunk el egymástól, hogy jövő év májusában újra találkozunk Dunabogdányban.
A tanulók nemcsak élményekkel gazdagodtak, hanem nyelvi készségeik is fejlődtek, kommunikációjuk során magabiztosabbá váltak. A programok és a foglalkozások egész héten angol nyelven folytak, és a nap történéseiről a gyerekek angolul vezettek naplót.
Köszönetünket fejezzük ki Zadar városának a szívélyes vendéglátásért és a színes programokért.
Köszönjük továbbá Terézváros Önkormányzatának, hogy lehetővé tette a projekt folytatását.
A fényképek ide kattintva tekinthetők meg.
Dunabogdány
2019. szeptember 23-27.Testvériskolai "Chat" program: Zadar - Terézváros
22 horvát és 22 magyar diák, valamint tanáraik részvételével zajlott az idén már negyedszer megszervezett testvériskolai program, melyet Terézváros Önkormányzata finanszírozott a résztvevőknek. A vendég diákok Horvátországból, Zadar városából érkeztek. Ez a tengerparti város Terézváros testvérvárosa. A hetedik évfolyamos gyerekek a Dunabogdányi Gyermeküdülőben tölthettek együtt egy vidám hetet a horvát vendégekkel. A cserediák program célja a nyelvgyakorlás, valamint a testvérváros és ezen keresztül a másik ország kultúrájának, történelmének kölcsönös megismerése.
Az első napon a horvát csoport késő délután érkezett Dunabogdányba. Játékos formában készült el a csoportok és szobák beosztása, és vacsora után a további feladatokat már együtt, horvát-magyar vegyes csapatokban végezték a diákok. Másnap reggel Budapestre indult a társaság, ahol először a Zeneakadémiára látogattak. Az épület megtekintése után egy rövid koncertet is meghallgattak. Az ebédet a szemközti Season's étteremben fogyasztották el, ahol találkoztak Terézváros Önkormányzatának képviselőivel, akik ajándékkal is kedveskedtek a csoportnak, majd az iskola felé vették az irányt. Martikán Beatrix igazgatónő angol nyelven köszöntötte a vendégeket, majd a tanulók körbe vezették őket az épületben. Az Operaház megtekintése előtt még a Liszt Ferenc téren található Liszt Ferenc szobrot is megnézték. Tanulóink a város minden nevezetességénél angolul tartottak rövid ismertetőt a vendégeknek. A harmadik nap Dunabogdányban kezdődött. Reggeli után egy internetes kvízjáték (Quit 4 Two) első kísérleti felhasználói lehettek. Nagy érdeklődéssel fogadták mind a gyerekek, mind a felnőttek a játékot, ahol véletlenszerűen párba rendeződve versenyezhettek különböző nyelvi szinteken. Délután a Csokoládé Múzeumban megismerték a csokoládékészítés történetét, és mindenki megalkotta egyéni ízesítésű csokoládékölteményét. Csütörtökön az Állatkertben angol nyelvű feladatlapokat oldottak meg a csoportok. A napjuk a Parlament látogatásával folytatódott, majd a rakparton sétáltak vissza a buszukhoz, közben megnézték a híres cipő szobrokat, amely a magyar történelem egyik szomorú mementója. Hazafelé a kivilágított esti Budapestben gyönyörködhettek. Pénteken délelőtt Budapest budai oldalával ismerkedtek, majd délután hajókirándulásra indultak a Dunakanyarba. Szombat délelőtt ismét visszatértek Visegrádra, és a Visegrádi várat belülről is megtekintették. A délután Szentendrén telt. Először interjút adtak a Hatoscsatorna stábjának. A magyar gyerekek tolmácsolták a vendégek válaszait. Utána vegyes csoportokban feladatlapok kitöltése során ismerhették meg a város nevezetességeit. A búcsúestet megelőző angol nyelvű kvízt ugyancsak egy tanuló állította össze, és a végén mindenki jutalomban részesült.
Az esti órákat minden nap az üdülőben töltötték a gyerekek. A mindennapos útinapló írástól a közös feladatlapok megoldásának megbeszéléséig angol nyelvű foglalkozások keretében további lehetőséget kaptak az angol nyelv gyakorlására. A kézműves foglalkozások is mindig nagy érdeklődésre tartottak számot. Humorral, kreativitással és óriási türelemmel készültek a munkák, amelyeket természetesen az alkotók haza is vittek.
A vasárnap reggel már a búcsúzás jegyében telt. Reggel 9 órakor felpörgött a horvátok buszának motorja, és bár szomorú szívvel, de csodálatos élményekkel gazdagodva tért haza mindenki most már igazi otthonába. Reméljük, tavasszal találkozunk Zadarban, de már nem ismeretlenként, hanem jó barátokként.
Zadar
2019. május 5-10.
Idén harmadszor vettek részt 7-8. osztályos diákjaink abban a testvérvárosi programban, mely a horvátországi Zadar egy általános iskolájának diákjaival, Terézváros Önkormányzatának támogatásával valósult meg. A szeptemberi dunabogdányi angol tábor után májusban a magyar gyerekek vendégeskedtek Zadarban.
Szállásuk közvetlenül a tengerparton, a yachtkikötő mellett található Youth Hostel Zadar volt. Az este a horvát kollégák által összeállított érdekes feladatsorok megoldásával telt, irányított kérdések és témák segítségével mindenki mindenkivel szóba elegyedett angol nyelven, majd kisebb csoportokba verődve elevenítették fel az őszi dunabogdányi élményeket. A Zadarban és környékén eltöltött hét nap rendkívül gazdag programokban bővelkedett. A csoport ellátogatott a horvát gyerekek iskolájába, ahol megtekintették az éppen akkor zajló iskolanapot, német, olasz és angol nyelven láthattak rövidebb-hosszabb jeleneteket és táncos produkciókat. Többször jártak Zadar belvárosában, ahol vegyes csoportokat alkotva feladatlapok segítségével fedezték fel a város nevezetességeit, és az esti foglalkozásokon adtak számot tudásukról. A múzeumok közül talán a híres Üvegmúzeumnak volt a legnagyobb sikere, ahol betekintettek az üvegkészítés és -alakítás fortélyaiba. Ellátogattak a zadari egyetemre, ahol egy ír és egy amerikai lektor tartott képes beszámolót hazájáról, kérdésekkel és feladatokkal a hallgatóságot is bevonva. Nem hiányozhatott a programból a horvát történelem egyik legfontosabb és legszebb városa, Nin. Az egyik horvát pedagógus angol nyelven ismertette a város múltját. A két évvel ezelőtti nagy vihar és áradás nyomai még mindig látszanak, a középkori kőhíd és a gyönyörű, boltíves bejárat teljes újjáépítésre szorul. A szigeten megtekintették a római kori emlékeket, a középkori királyi magánkápolnát, sőt a jó akusztika és a horvát vendéglátók kedvéért a magyar diákok elénekelték iskolánk indulóját, amellyel nagy tetszést arattak. Még egy kis sétára is maradt idő az óvárosban. A történelmi séta Benkovac település vára és a rómaiak által alapított Asseria város romjai között fejeződött be. A látnivalókról sok fénykép készült részben az élmények megörökítésére, részben az esti foglalkozások anyagához kapcsolódva. A Vrana-tavi madárrezervátumban Horvátország legnagyobb tavának madárvilágával találkozhattak. Távcsővel közelebbről is megtekintették az itt honos madarakat, például a kormoránokat, amelyek csapatostul ültek a fákon, és szárnyaikat szárították. A Városházán a polgármester úr fogadta és köszöntötte a csoportot. Méltatta a program jelentőségét, eddigi eredményeit, és biztosította a jelenlévőket annak folytatásáról. A vendégek a város nevezetességeihez kötődő ajándékot kaptak, majd ők is köszönetet mondtak az eddigi támogatásért, a színvonalas, érdekes és tartalmas programokért és a szíves vendéglátásért. Péntek délelőtt mindenki az angol nyelven írott naplóján dolgozott, mivel itthon beszámolóval tarkított tabló és kisfilm készül az élményekről. Délután egy horvát - magyar focimeccsekre is sor került, majd az esti búcsúpartin a horvát tanárok értékelték a csoportok egész heti munkáját, összegezték az eredményeket, és névre szóló tanúsítványokat adtak át. A magyar csoport köszönetet mondott mindenért, átadták a terézvárosi önkormányzat ajándékait, és beszélgetős, zenés, táncos esttel zárták a hetet. Szombat reggel indultak haza.
Fotók megtekintése
Hatoscsatorna beszámoló megtekintése
Horvát-magyar „CHAT” tábor, Dunabogdány
2018. szeptember 24-30.
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a horvát-magyar angol nyelvi tábor, azaz a CHAT.
Terézváros Önkormányzata a dunabogdányi gyermeküdülőben látta vendégül a horvátországi testvérvárosból, Zadarból érkező diákokat és kísérőiket. Iskolánk 7. és 8. évfolyamos diákjai és három pedagógus vett részt a hagyományosnak tekinthető angol nyelvi táborban, a zadari vendégekkel együtt. Összesen 44 tanuló és 6 pedagógus töltött el egy hetet a táborban.
A két város közötti testvérkapcsolat lehetőségét kiaknázva jött létre ez a tábor a két iskola együttműködésével, melynek célja, hogy a gyerekek megismerjék egymás országát és kultúráját. A diákok a mindennapi kommunikáció során az angolt közvetítő nyelvként használják, ezzel is segítve nyelvi kompetenciáik fejlődését.
Idén az eddigiektől eltérően diákjaink angol nyelvű idegenvezetéssel is készültek, és mini blogot kellett vezetniük.
Szeptember 24.
Iskolánk tanulói már délelőtt, a horvát diákok hosszú buszozás után délután 4 órakor érkeztek meg a táborba. Mindenki elfoglalta a szobáját, az ajtókra kikerültek a névsorok és a közösen választott szobanevek is. A szobákban a horvát és magyar gyerekek vegyesen laktak.
A közös vacsora után, csapatépítő programként horvát és magyar zászlócskákkal díszített papírhajókat készítettek közösen, majd lesétáltak a Duna-partra, és vízre bocsájtották hajóikat, ami nem kis feladatnak bizonyult az erős szélben. A parton köveket is gyűjtöttek egy későbbi kőfestéshez.
Este rövid, ünnepélyes tábornyitót tartottak, mivel a horvát gyerekek és kísérőik nagyon fáradtak voltak.
Szeptember 25.
A délelőtt folyamán három változatos angol nyelvi foglalkozást tartottak iskolánk tanárai. Az órák horvát-magyar vegyes csoportokban zajlottak, hogy minél több lehetőségük legyen a tanulóknak az angol nyelv használatára, a közös munkára, valamint egymás megismerésére.
Ebéd után Budapestre utaztak. Útközben a magyar diákok angolul rövid ismertetőt tartottak Magyarország és Budapest történelméről és földrajzáról.
Első útjuk a Gellért-hegyre vezetett. Miközben gyönyörködtek a panorámában, iskolánk egyik tanulója előadást tartott a hegy, a Citadella és a Szabadság-szobor történetéről. A horvát gyerekek megkóstolták a kürtőskalácsot.
Majd a Várba mentek, ahol megtekintették a Mátyás-templomot, Szent István lovasszobrát és a Halászbástyát. Iskolánk két tanulója kiváló idegenvezetőnek bizonyult, rengeteg érdekes információhoz jutottak a diákok tőlük. Egyikük különleges meglepetéssel is készült. Mindenkit megajándékozott egy általa készített képpel a Halászbástyáról és a Szent István szoborról.
Éppen őrségváltásra érkeztek meg a köztársasági elnök rezidenciájához, majd megtekintették kívülről a palota ornamentikáját.
Késő este értek vissza Dunabogdányba, ahol már meleg, finom és bőséges vacsora várta a kirándulókat.
Este egy művész házaspár közreműködésével a diákok megismerkedtek a tűzzománc készítés technikájával, majd képeslapot készítettek.
Szeptember 26.
Ezen a napon a Hősök terénél kezdődött a városnézés. Rövid sétát tettek a Városligetben, megcsodálták a Vajdahunyad várát és a tavat. Bekukkantottak a Széchenyi fürdő előcsarnokába. Minden nevezetességről egy-egy magyar diák tartott idegenvezetést angolul.
A délelőtt folyamán ellátogattak iskolánkba. Az aulában az iskola vezetése és a felső tagozatos angolos diákok már nagyon várták a vendégeket. Mindenki nagy meglepetésére iskolánk igazgatónője, a német szakos Martikán Beatrix angolul üdvözölte a vendégeket. Míg diákjaink megmutatták a vendégeknek az iskolát, addig a horvát tanárok kötetlenül beszélgethettek iskolánk vezetőivel és az angoltanárokkal.
Kis pihenő után a közeli Vian étterembe sétáltak át, ahol nagyon finom ebéddel várták a csoportot, és egy újabb magyar édességet kóstolhattak meg, az aranygaluskát.
Délután az Operaházhoz sétáltak, ahol angol nyelven ismerkedtek meg az épülettel és annak történetével. Az idegenvezetőtől megtudhatták, hogy az oszlopokhoz és fafaragásokhoz a márványt és a fát Horvátországból szállították. Befejezéseként operarészleteket hallhattak a Figaró házasságából és a Traviatából két kiváló operaénekes előadásában.
A budapesti program zárásaként kisföldalattival a Vörösmarty térre utaztak, ahol a horvát vendégek emléktárgyakat vásároltak.
Este a táborba látogatott négy horvátországi vendég: Joso Nekic (a zadari önkormányzat oktatásért felelős vezetője), Ivana Guglielmini, Anna Korda és Jasmina Matesic (testvériskolánk igazgatónője). A tanárok körbekalauzolták a vendégeket, tájékoztatták őket a tábor programjáról és az ellátásról.
A vacsora után mindenki diák megtervezhette és megfesthette saját pólóját, amit másnap már büszkén viselt az Állatkertben. A pólók elkészítését követően megcsodálták az elkészült alkotásokat, és szavaztak a legszebb pólóra. Aláírták egymás pólóit, hogy később emlékezhessenek a közös táborozásra.
Szeptember 27.
Délelőtt három angol nyelvű foglalkozást tartottak tanáraink. Délután az Állatkertbe látogattak, mely programot a horvát diákok már nagyon vártak, mivel náluk csak egy pici állatkert van.
Az Állatkertben Hassay Zsófia, kerületünk polgármester asszonya, Simonffy Márta alpolgármester asszony, Papp László alpolgármester úr és Martikán Beatrix, iskolánk igazgatónője köszöntötte a táborozókat és a horvát küldötteket. Polgármester asszony hangsúlyozta a tábor fontosságát nemcsak a tanulók, hanem a két város együttműködésének szempontjából is. Hanga Zoltán, az Állatkert szóvivője bemutatta az Állatkertet.
A diákok és kísérőik ajándékot kaptak, és vendégül látták őket. Később a tanulók megetették a dámszarvasokat, és feladatlap segítségével nézelődtek az Állatkertben.
Szeptember 28.
A gödöllői királyi kastélyban egy felejthetetlen délelőttöt töltöttek a diákok. Az idegenvezetők sok történetet meséltek a kastélyról angol nyelven, különösen a Sissiről szólók voltak érdekesek a gyerekeknek. A szép időnek köszönhetően a kertben is eltölthettek egy kis időt.
Az ebédet a gödöllői Sziget étteremben fogyasztották el.
Délután az Országházat nézték meg angol nyelvű idegenvezetéssel. A biztonsági vizsgálat után rengeteg lépcsőt megmászva jutottak el a Főlépcsőhöz, ahol éppen a koronaőrök őrségváltására érkeztek meg. Sok fénykép készült a folyósokon, a lépcsőházakban és a termekben. A kupolateremben megcsodálhatták a Szent Koronát és a koronázási ékszereket. Az idegenvezető röviden mesélt nagy királyainkról és a kupoláról. A folyosón elhelyezett szivartartók története is érdekes volt.
A páholyokból megtekintették az országgyűlési képviselők termét, a lépcsőkön lesétálva még egy kiállítást is. Késő este érkeztek vissza a táborba.
Szeptember 29.
A csoport délelőtt a visegrádi Fellegvárba látogatott. A dunai panoráma lenyűgözött mindenkit. Nagy sikere volt a bobozásnak, sokan a gyerekek közül most próbálták ki először.
Délután Szentendrére mentek, ahol megnézték a Marcipán Múzeumot, majd a gyerekek vegyes csoportokat alkotva kalandos feladatok segítségével fedezték fel a várost.
Szeptember 30.
Elérkezett a búcsúzás ideje. Ismeretségek, barátságok szövődtek ez alatt az egy hét alatt. A horvát gyerekek reggeli után, a magyar diákok 11 órakor indultak haza felejthetetlen élményekkel gazdagon.
Fotók megtekintése
Hatoscsatorna beszámoló megtekintése
Horvát-magyar angol nyelvi tábor, Zadar
2018. április 23-28.
2018. április 23-28. között iskolánk 21 hetedik és nyolcadik évfolyamos angol két tannyelvűs diákja és három tanár látogat el a horvátországi Zadarba egyhetes cserediák programra, mely a VI. kerületi Önkormányzat támogatásával jön létre idén második alkalommal.
1. nap
Időben indultunk, és kb. fél 4-re megérkeztünk Zadarba, 21 gyerek és 3 tanár.
a tanárok már vártak ránk. A horvát gyerekek csak a tanítás után jöttek, így volt időnk elfoglalni szállásunkat és kicsomagolni a legfontosabbakat.
Szállásunk a Youth Hostel Zadar, közvetlenül a tengerparton egy jachtkikötő mellett található. Mindannyiunk egy folyosón vagyunk. Egy-egy szobában 3-4-5-6 gyerek van. Minden szobához külön fürdő tartozik.
Hamarosan megérkeztek a horvát gyerekek. Először kicsit nehezen ment a barátkozás, bár őket már a szeptemberi dunabogdányi táborból ismerhettük. Hamarosan azonban közös angol nyelvű foglalkozás indult, melynek célja az egymásra hangolódás volt közös tulajdonságok keresésével-így a tanulók nemcsak az angol nyelvet gyakorolták, hanem beszédbe is elegyedtek egymással.
A vacsora után hosszú séta következett a tengerparton. Megcsodálhattuk a naplementét is. Öröm volt látni, hogy egyre több tanulónk beszélget horvát gyerekkel. Végtére is ez a tábor fő célja!
A horvát gyerekekért fél kilenc után jöttek szüleik. A mieink még egy ideig fenn maradhattak, de reméljük, hogy kissé fáradtan az utazástól hamar el is alszanak…
2. nap
Ninbe, a horvát történelem jelentős városába utaztunk, ahol az egyik horvát kolléganő ismertette angolul a város múltját, illetve kitért a tavalyi nagy vihar és tengeráradás pusztítására is. Ezután megtekintettük a helytörténeti múzeumot, a római kori emlékeket, a középkori királyi magánkápolnát és más érdekes helyeket és szobrokat, valamint sétáltunk az óvárosban.
Ebéd után a gyerekek vegyes csoportokban feladatlapot oldottak meg: be kellett járniuk a várost és bizonyos helyeken fényképeket kellett készíteniük különböző szempontok alapján. A képeket az esti közös munkánál használtak fel.
Elhagyva Nin városát egy történelmi jelentőségű aprócska templomhoz másztunk fel, majd visszatértünk Zadarba és a modern sportstadionban még kosárlabdázhattak is a gyerekek.
Vacsora előtt újra angol foglalkozáson vettek részt a gyerekek: a délelőttivel megegyező csoportokban dolgozták fel az akkor készült képeket és válaszoltak a feladatlap kérdéseire, így felidézhették a látottakat. A legügyesebb csoport megkapta a „The Group of the Day” címet.
Vacsora után kis séta és szabadidő következett villanyoltásig.
3. nap
Egész napos túrán vettünk részt a Paklenica Nemzeti Parkban.
A park bejáratánál a gyerekek először az újonnan megnyitott kiállítást tekintették meg, amely interaktív módon mutatja be a nemzeti park természeti értékeit, valamint betekintést nyújt a hegymászók különleges és veszélyes világába. (A nemzeti park szinte függőleges sziklafalai kiváló terepet nyújtanak a sziklamászáshoz.)
A túrát horvát-magyar vegyes csoportokba osztva teljesítették a gyerekek. Az út első része köves, sziklás, felfelé meredek, lefelé pedig csúszós is, ezért komolyan oda kellett figyelni a lábuk alá. A fárasztó szakasz után lankás, sétálós terep következett, majd az emelkedő és szinte sík szakaszok váltogatták egymást.
Kb. három órás gyaloglás után érkezett meg a csoport a turistaházhoz, ahol finom bableves várta a megfáradt és megéhezett társaságot. Volt idő a pihenésre is.
Szerencsére a visszaút is problémamentesen telt- a gyerekek betartották a tapasztalt túrázó horvát kollégák utasításait, kéréseit.
A szállás felé tartó buszban többen szundikáltak a fáradtságtól, de a vacsora után újra tele voltak energiával- sokan fociztak vagy kosaraztak, mások kis esti sétán vettek részt. Tíz óra után már csak néhány hangos szó hallatszott a szobákból. Aludtak.
4. nap
Reggel helyközi busszal utaztunk át a városon, hogy látogatást tegyünk a testvériskolába. Az épület belül tágas, tiszta, rendezett, hatalmas tornateremmel, nagy könyvtárral, óriási ebédlővel és saját konyhával rendelkezik. Hatalmas sportudvara, továbbá olajfa ültetvénye és hangulatos pihenőkertje is van- csupán néhány méterre a tengertől.
Miután az iskola igazgatónője köszöntött minket, körbe vezette a tanárokat az épületben. A gyerekek vegyes csoportokat alkottak és horvát társaik vezetésével járták be az iskola termeit, sőt egy-egy órára be is kukkanthattak.
Külön busszal haladtunk tovább a Vrana Tavi madárrezervátumba, ahol angol nyelvű vezetést kaptak, és megismerték Horvátország legnagyobb tavának állatvilágát.
A kiadós ebédet egy felújított török udvarházban költöttük el, majd Benkovac település várát tekintettük meg, ahol szintén angol nyelven történt az idegenvezetés. Végül pedig a rómaiak által alapított Asseria város romjai között sétáltunk.
A sok látnivaló során sok fénykép is készült, nemcsak az élmények megörökítésére, hanem azért is, mert ezek egy részét a péntek délutáni foglalkozáson fel fogják a gyerekek dolgozni egy tabló elkészítéséhez.
A sok program elfárasztotta a gyerekeket, és elég későn is érkeztünk vissza szállásunkra, vacsora után mégis nagy lelkesedéssel fogadták, hogy megmártózhatnak a tengerben. Szinte feltöltődtek újra energiával!
5. nap
Helyi járattal utaztunk be Zadar belvárosába, illetve ott a Városházára. Itt mindkét alpolgármesterrel találkoztunk, akik köszöntötték a magyar és horvát gyerekeket, és méltatták a program jelentőségét. Kitértek arra is, hogy továbbra is készek a folytatásra. Mi megköszöntük a szíves fogadtatást, a vendéglátást, az érdekes és tartalmas programokat, és külön köszönetet mondtunk a horvát tanároknak, akik nemcsak velünk voltak minden nap, de akikhez bármilyen kérdéssel, kéréssel fordulhattunk. A programban részt vevő magyar tanárok és gyerekek ajándékot is kaptak, amelyek a város nevezetességeihez kötődtek.
Ezután múzeumlátogatások következtek. A gyerekek először a Városháza terén található művészeti galériát járták végig, majd a régészeti múzeumban ismerkedtek meg a város és a környék történelmi hagyatékával. A múzeumok előtt és után rövidebb-hosszabb ideig vegyes csoportokban járhatták a várost, amikor is a horvát gyerekek idegenvezetőként mutatták be a nevezetességeket az előzőleg megbeszéltek szerint.
Egy belvárosi étteremben ebédeltünk. Az asztaloknál a horvát és magyar gyerekek vegyesen ültek, így a beszélgetés angol nyelven folyt.
Az iskolában két csoportot alkotva kézműves foglalkozásokat tartottak a helyi tanárok: az egyik teremben hajót varrtak cérnával, majd a művet kagylókkal díszítették. A másik csoportban vitorláshajót készítettek fából. Mind a két művet hazavihették emlékül.
Uzsonnára kétféle süteményt és üdítőitalt kaptak a gyerekek.
Haza ismét helyi buszjárattal mentünk.
A vacsora után ismét volt lehetőség egy kis fürdésre a tengerben. A víz kissé hideg volt, de mindenki nagyon élvezte.
6. nap
A délelőtti várva várt program a hajózás volt. A szálló előtti kikötőbe sétáltunk át, ahol három csoportban vettünk részt egy-egy 30-45 perces hajózáson egy jachton. Jó idő volt. A nap sütött, az ég kék volt, Zadar óvárosa a tengerről pedig csodás. Sok gyerek életében először tapasztalta meg a vitorlázás élményét, még pedig rögtön egy yachton és a tengeren - felejthetetlen volt.
Miután a csoportok elhagyták a fedélzetet, a kikötő melletti partszakaszon lehetőségük volt a gyerekeknek újra megmártózni a tengerben. Volt, aki csak bokáig merészkedett bele, a merészebbek le is merültek, és játszottak a hihetetlenül tiszta vízben. Azután szárazra törölközés következett, és irány az ebédlő. A horvát gyerekek is velünk együtt, a szállóban ebédeltek.
Kis szabadidő után helyi buszjárattal utaztunk Zadarba. Itt a gyerekek ismét vegyes csoportokban oldották meg a kiadott feladatokat: térkép segítségével kellett a megjelölt helyeket megtalálni, és ott fényképeket készíteni.
Haza is helyi buszjárattal mentünk.
A vacsora után az utolsó program következett, a búcsúest. Először a horvát tanárok mondtak köszönetet a magyar tanároknak és gyerekeknek az együtt töltött napokért, majd minden résztvevő tanúsítványt kapott a programban részvételről. Ezután a magyar tanárok köszönték meg a sokszínű programokat és az együttes munkát, majd a magyar gyerekek adták át a terézvárosi önkormányzat által küldött ajándékokat. Ezt követte a zenés-táncos együttlét, sok-sok beszélgetéssel, sőt már búcsúzkodással is.
7. nap
Reggel minden kapkodás nélkül telt az idő. Reggeli után 9 órakor indultunk haza. Sok horvát gyerek és mindhárom kolléga eljött egy utolsó búcsúzásra. Nehéz volt itt hagyni őket…
Az út probléma mentesen telt. A csomagolt szendvicseket egy-két helyen egyéb étellel egészítettük ki. A gyerekek nagyon csendben voltak, láthatóan fáradtan, álmosan.
Este 6 órára érkeztünk az iskola elé sok-sok élménnyel.
Köszönjük Terézváros Önkormányzatának, hogy lehetővé tette ezt a nagyszerű hetet, amely során a gyerekek angol nyelvű kommunikációs készségének fejlődésén túl igaz barátságokkal, gyönyörű élményekkel lettek gazdagabbak! Long live the Project! Éljen a projekt!
Fotók megtekintése
Horvát-magyar angol nyelvi tábor, Dunabogdány
2017. szeptember 18-24.
Egy héten keresztül a dunabogdányi gyermeküdülőben látja vendégül Terézváros Önkormányzata a horvátországi Zadar városából érkező diákokat és kísérőiket, valamint iskolánk 6-8. évfolyamos diákjainak egy csoportját és három pedagógusát.
1. nap szeptember 18., hétfő:
A magyar gyerekek korán reggel, a horvát csoport délelőtt 10 óra körül érkezett meg Dunabogdányba. Megreggeliztek, majd elfoglalták szobáikat az épületben. Csapatépítő programként délután sárkányhajózáson vettek részt. Mindenkinek nagyon tetszett, és az időjárás is kegyes volt a táborozókhoz. Este ünnepélyes tábornyitót és ismerkedési angol foglalkozást tartottak.
2. nap szeptember 19., kedd:
A délelőtt nyelvi foglalkozásokkal telt vendégeknek és vendéglátóiknak egyaránt, amelyeken három külön csoportban tevékenykedhettek a gyerekek.
Ebéd után egy órakor indult a csapat Pestre. Útközben megálltak Szentendrén, és ellátogattak a Szamos Marcipán Múzeumba. Budapestre érve autóbuszos városnézéssé alakult a program az egyik tanár kolléga vezetésével. A buszból számtalan látnivalóval ismerkedhettek meg. A Citadellánál kiszálltak, hogy elsétáljanak a Szabadság-szoborig, és megcsodálhassák a panorámát. Időközben nagyon hidegre fordult az idő, és az eső is elkezdett esni. Mivel nem akarták, hogy másnap a társaság egy része köhögjön és tüsszögjön, legnagyobb sajnálatukra nem mentek fel a Várba tervezett sétára. A késő esti órákban értek vissza Dunabogdányba, ahol már meleg és finom, bőséges vacsora várta a társaságot.
Az esti órákban kézműves foglalkozásokon múlathatták az időt az érdeklődők.
3. nap szeptember 20., szerda:
A délelőtt folyamán a táborozók ellátogattak iskolánkba. Az aulában az iskola vezetése és a felső tagozatos angolos diákok köszöntötték a vendégeket, majd kisebb csoportokban táborozó magyar diákjaink angol nyelvű vezetésével körbejártak az épületben, betekintettek az osztálytermekbe és más helyiségekbe, hogy megismerkedjenek az épülettel, tanulókkal, tanárokkal. Ezután átmentek az Avilai Nagy Szent Teréz Templomba, ahol a templom történetével ismerkedhettek meg, majd a toronyból megcsodálták a környéket felülnézetből. A horvát gyerekek nagy vágya volt, hogy ellátogathassanak a közelben lévő Starbucks kávézóba, amit a kulturális program után ejtettek meg. Ezután ünnepi ebéd következett, melyen Hassay Zsófia polgármester asszony köszöntötte a vendégeket, és átadta az önkormányzat ajándékait a vendégeknek. Nagyon meglepődtek, és őszintén örültek a gazdag ajándéknak.
Ebéd után a Hősök terét csodálták meg, majd az Állatkertet kis csoportokban járták be, a magyar diákok kalauzolták őket. Visszaérve Dunabogdányba rövid pihenőt tartottak, kicsit játszottak, sportoltak az udvaron. A vacsora után angol, valamint kézműves foglalkozásokat tartottak három csoportban.
4. nap szeptember 21., csütörtök:
Igaz, hogy egész nap esett az eső, és hideg is volt, de mégis sikeresnek mondható ez a nap (is).
A gyerekek „bírták a gyűrődést" - igaz, odafigyeltek a pedagógusok, hogy meleg holmi és esőkabát legyen rajtuk, sőt váltózoknit és nadrágot is vittek magukkal, ha esetleg bőrig áznának. (Nem áztak bőrig...)
Délelőtt az Országházat tekintették meg angol idegenvezetéssel, majd a kaland kedvéért tömegközlekedési eszközökkel értek ki az Örs vezér térre (kettes villamos, négyes metró, kettes metró). A metró a horvát gyerekeknek nagy élmény volt, ugyanis Zadarban nincs ilyen közlekedési eszköz.
A mieinket nagyon „kiképezték", hogyan segítsék a horvát gyerekeket a közlekedés során, így minden simán ment.
Az Örs vezér térről már különbusszal utaztak tovább a gödöllői kastélyba, annak megtekintésére. Amíg a vezetőre vártak, forró teát kaptak a gyerekek. "Már" fél hétkor visszaértek Dunabogdányba. A finom meleg vacsorát és kis szabadidőt követően angol és kézműves foglalkozás zárta a napot.
5. nap szeptember 22., péntek:
Végre megint kisütött a nap!
Délelőtt és délután is angol foglalkozások zajlottak kis csoportokban, illetve egy még kisebb csoport kézműveskedhetett. A gyerekek kaptak szabadidőt, hogy kihasználhassák a szép napos időt: ebéd előtt és után is labdázhattak, hintázhattak a kertben. Délután a foglalkozások előtt kisétáltak a faluba, és megnézték az áradó Dunát. Vacsora után is tartottak angol foglalkozást az egész csoportnak. A csapat az egész napot az üdülőben töltötte, és az nagyon kellemesen telt! Láthatóan mindenki szívesen veszi az angol nyelvi foglalkozásokat, sőt érdekesnek találják azokat.
6. nap szeptember 23., szombat:
A csoport délelőtt a visegrádi várba látogatott el. Sajnos az időjárás megint nem kedvezett a programnak, mert esett az eső. Délután Szentendrére mentek, hogy megismerkedjenek a város szépségeivel. A Hatos csatornának is zuhogó esőben adtak interjút a horvát és a magyar gyerekek.
Délutánra elállt az eső, és végre száraz időben látogatták meg a Kovács Margit Múzeumot, majd a gyerekek szabadidőt kaptak, hogy önállóan is barangolhassanak. Vegyes csoportokat alkotva nézelődhettek, vehettek otthonra ajándékokat.
A vacsora után búcsúestet tartottak. Mindenki kapott egy tanúsítványt arról, hogy részt vett a táborban, és az oklevél mellé egy igazi magyar specialitást, egy Túró Rudit is kaptak. Az est sírással-rívással ért véget - a gyerekek sajnálták, hogy véget ért ez a tartalmas hét, amely során új barátságok is köttettek.
Fotók megtekintése
Zadar
2017. május 15-21.
2017. május 15-21. között iskolánk 22 hetedik és nyolcadik évfolyamos angol kéttannyelvűs diákja látogatott el a horvátországi Zadarba egyhetes cserediák programra, mely a VI. kerületi Önkormányzat támogatásával jöhetett létre.
Beszámoló megtekintése (PDF)
Fotók megtekintése
Horvát-magyar „CHAT” tábor Dunabogdányban
2016. szeptember 19-25.
Felejthetetlen hat napot töltöttünk el a kerület dunabogdányi gyermeküdülőjében mi, 44 gyerek és 6 tanár.
A tábor különleges voltát az adta, hogy a gyerekek fele - 22 tanuló és 3 kísérő tanár - egy horvát iskolából érkezett, Zadar városából.
Terézváros 2015-ben létesített testvérvárosi kapcsolatot a horvát tengerparti várossal, Zadarral. E kapcsolat keretében valósult meg a két iskola közötti együttműködés.
A tábor célja többrétű volt: a testvérkapcsolatot kihasználva a másik ország kultúrájának megismerése, kapcsolatok kialakítása az ottani gyerekekkel és nem utolsósorban az angol mint közvetítő nyelv használata a mindennapos kommunikáció során. Ez utóbbi elősegítette tanulóink nyelvi kompetenciájának fejlődését úgy, hogy közvetlenül a való életben használhatták a nyelvet.
Horvát barátaink hétfőn tíz órás autóbuszozás után érkeztek meg Dunabogdányba. Nagy volt az izgalom, vajon milyen lesz a társaság, és sikerül-e jó kapcsolatot kialakítani velük. Már az első pillanatokban kiderült, hogy ők is nyitottak az együttműködésre, és kíváncsian várták az együtt eltöltendő hetet.
A hétfő délután az ismerkedésről szólt, nemcsak a gyerekek és a tanárok ismerték meg egymást, hanem Dunabogdány települése is bemutatkozott: lesétáltunk a Duna-partra, meglátogattuk a pékséget. A parton papírhajókat készítettünk, és horvát, magyar, illetve uniós zászlócskákat az árbocukra tűzbe vízre bocsájtottuk őket.
Kedden, szerdán és pénteken délelőtt angol foglalkozásokat tartottak iskolánk angoltanárai. Ezek a foglalkozások mindig horvát-magyar közös csoportokban zajlottak (miként a szobákban is vegyesen szállásoltuk el a gyerekeket), hogy minél több alkalmuk legyen a közös munkára és az angol nyelv használatára. Változatos feladatokkal készültünk: volt feladat feliratos pólókkal kapcsolatban, lefordították a napi menüt angol nyelvre, játszva értették meg és fogadták el a kultúrák különbözőségét, és még sorolhatnánk a sokféle érdekes feladatot. E tevékenységek előtt pedig naplót írtak angolul az előző napok történéseiről, minden nap külön horvát-magyar szószedettel gazdagítva egymás közötti kommunikációjukat.
Esténként a vacsora után kézműves foglalkozásokon lehetett részt venni. Az első estén nagyon sokan ültek le üvegmécsest díszíteni decoupage technikával. Később ezen kívül könyvjelzőket is készíthettek, és befóliázták őket, hogy tartósabbak maradjanak. A merészebbek hátizsákot is készíthettek, és ezeket a következő napokon büszkén hordták. (Természetesen minden saját készítésű munkát hazavihettek a gyerekek.)
A szerdai foglalkozások idején vendégeink is voltak: az Önkormányzat részéről Papp László alpolgármester úr és munkatársai, valamint igazgatónőnk kereste fel a tábort. Megismerkedtek az ott folyó munkával, beszélgettek a gyerekekkel és a tanárokkal is. Az alpolgármester úr angolul köszöntötte a gyerekeket. A terézvárosi televízió, a „hatoscsatorna” is készített felvételeket és riportokat – mint később is többször a tábori programok során.
Félnapos és egész napos kirándulásokon is részt vettek a tanulók és tanáraik. Kedden autóbuszos városnézésre indultunk Budapestre - a közvetítő nyelv természetesen most is az angol volt. A horvát vendégek ámulva nézték fővárosunk nevezetességeit, a gyönyörű panorámát a Gellért-hegyről és a Halászbástyáról, megcsodálták a Hősök terét és környékét.
Szerdán délután Esztergomban jártunk. Mindenkit lenyűgözött a Bazilika impozáns mérete, és felmásztunk a kupolába, ahonnan beláttuk a várost, és megcsodálhattuk újra a Dunát és az egész Dunakanyart. A Vármúzeumban angol nyelvű idegenvezetés során ismerkedtek meg horvát vendégeink az újabb látnivalókkal. Kérésükre Szentendrén folytattuk szerdai programunkat, és a hangulatos sétálóutcában a híres Szamos cukrászda süteményeit kóstolhatták meg, többek között az év tortáját is.
Pénteken a délelőtti angol foglalkozások és az ebéd után a visegrádi várba kirándultunk. A táj a Dunával itt is lenyűgözte vendégeinket – és minket is, mint mindig. Nagy sikere volt a kalandparki programnak, ahol mindenki mászhatott és kipróbálta ügyességét. Jó volt látni, ahogy segítették egymást a gyerekek a lent és fent rájuk ügyelő felnőttek szavait tolmácsolva, és szurkolva egymásnak és a pályákon lévő tanároknak egyaránt. Akik nem a magasban tették próbára ügyességüket, a földön, a gokart pályán versenyezhettek egymással igazi autóverseny hangulatot teremtve.
Csütörtökön délelőtt az iskolánkba látogattunk. Itt iskolánk vezetője, Martikán Beatrix köszöntötte a vendégeket, majd a táborban részt vevő magyar gyerekek kis csoportokban végigvezették horvát társaikat az iskola területén, és megmutatták a különböző termeket, természetesen angolul. A tanárok megismerték a tanári szobát, és szakmai kérdéseket tettek fel a tanítás mindennapjairól, majd az igazgatónővel kötetlen beszélgetésen vettek részt. Ezután átmentünk a Teréz templomba, és felmehettünk a toronyba, hogy onnan vessünk egy pillantást az iskola környékére és Terézváros egy részére. Köszönet ezért Horváth Zoltán plébános atyának!
A toronyjárás után a horvát vendégek kérésének tettünk eleget, amikor átvezettük őket a Starbucks kávézóba. Nagyon örültek ennek, mert náluk ilyen kávézó nincs, és már hétfő óta nógattak minket, hogy ha lehetséges, iktassuk be a programba. (Inkább ajándékokat vettek itt, min kávéztak…)
Ebédre a Seasons étteremben vártak bennünket. Itt csatlakozott a csoporthoz a zadari önkormányzat oktatásért felelős vezetője, aki a horvát kollégáktól és gyerekektől közvetlen információkat kapott a táborról és az ellátásról. Igazgatónőnkkel is tudott beszélgetni, mégpedig német nyelven.
Ebéd után meglepetés-program következett: a Croatica horvát kulturális központba sétáltunk el. Nagy örömmel fogadták horvát vendégeink, hogy anyanyelvükön (is) fogadtak bennünket, és bemutatták az egyesület tevékenységét, a stúdiót és a nyomdát. A kedves vendéglátáson kívül mindenki ajándékot is kapott. Köszönetet mondunk ezért Szántóné Mezei Gabriellának és Horváth Csaba ügyvezető igazgató úrnak!
A délután folyamán még meglátogattuk az Operaházat, ahol angol nyelven vezették körbe a csoportot. A dús aranyozású, gazdagon díszített épület kívülről és belülről is ámulatba ejtette vendégeinket.
Szombaton is izgalmas és érdekes programjaink voltak: délelőtt az országházat néztük meg, természetesen angol nyelvű idegenvezetéssel. Vendégeink nem győztek fényképezni a folyosókon, a lépcsőházakban és a termekben. Csak a Korona kupolatermében volt tilos a fényképezés. A Bazilika mellett elsétálva ismét a Seasons étteremben ebédeltünk, ahol az Önkormányzat vezetőivel, munkatársaival, valamint a horvát nagykövetség tanácsosával, Ivan Busiccsal is találkozott csoportunk. Hassay Zsófia polgármester asszony köszöntötte a csoportot és különösen horvát vendégeinket. Hangsúlyozta a tábor fontosságát nemcsak a tanulók, hanem a két város együttműködésének szempontjából is. A horvát tanácsos úr szintén kiemelte e rendezvény fontosságát.
Befejezésül minden résztvevő ajándékot kapott, amelyet személyesen a polgármester asszony, illetve az alpolgármester úr adott át.
A délutáni program az Állatkert megtekintése volt. Itt horvát-angol vegyes csoportokban, de szabadon sétálhattak a gyerekek, és ismerkedhettek meg a különböző állatokkal.
Szombaton vacsora után érkeztünk el a búcsúesthez. Először mindenki tanúsítványt kapott a tábori részvételről a magyar tanároktól, majd következett a zenés-táncos party. Eközben levetítettük az elkészült képeket, ahol minden felvételt nagy ováció fogadott. Kicsit tovább maradhattak fenn a gyerekek, de nem túlságosan, mert a horvát gyerekekre vasárnap egy tízórás utazás várt.
Vasárnap elérkezett a búcsúzás ideje. Ismeretségek, barátságok szövődtek ez alatt az egy hét alatt. Bizony, sokan könnyeztek, sírtak, hogy vége van ennek a hat napnak, és folytatódnak a mindennapok. Csak az vigasztalt mindenkit, hogy talán még ebben a tanévben újra találkozhatnak egymással – Zadarban!
Köszönetet mondunk a Terézvárosi Önkormányzatnak, hogy lehetővé tette ezt a csodálatos programot, segített minket szervezésben és anyagiakban egyaránt.
Köszönetet mondunk ezenkívül mindenkinek, aki fontosnak érezte és támogatta programunkat (akiket e beszámolóban megemlítettünk) - nem különben a dunabogdányi üdülő és a konyha munkatársainak (a finom ételekért és kedvességükért is).
Fotók megtekintése
Hatoscsatorna tv adás megtekintése
Terézvárosi Magyar-Angol, Magyar-Német Két Tannyelvű Általános Iskola, 2023